FAQ
1. Jaki tekst można oddać do korekty?
Każdy tekst warto oddać pod opiekę korektora – nie tylko e-booki i książki, lecz także opowiadania, prace dyplomowe, teksty na stronę internetową, artukuły blogowe, posty na Instagram i Facebook, newslettery, materiały szkoleniowe kursów on-line, napisy do podcastów, materiały reklamowe (ulotki, foldery, broszury) czy teksty biznesowe (raporty, prezentacje, umowy i e-maile).
2. Czym się różni redakcja od korekty tekstu?
REDAKCJA to pierwsze (po autorze) czytanie tekstu. Zakres prac obejmuje: poprawę błędów interpunkcyjnych, ortograficznych, leksykalnych, składniowych i stylistycznych; weryfikację pojęć, nazwisk, faktów i dat; opracowanie tekstu pod kątem merytorycznym (wykrycie nieścisłości i błędów logicznych); ujednolicenie formatowania i przygotowanie treści do składu.
KOREKTA to drugie (i każde kolejne) czytanie tekstu. Zakres prac obejmuje: poprawę ostatnich błędów językowych; sprawdzenie spójności tekstu – czy daty, cytaty, przypisy są zapisane w ten sam sposób; poprawę błędów składu, takich jak sieroty, szewce, bękarty i wdowy.
3. Co to jest rewizja?
Rewizja to końcowa korekta tekstów już po składzie, gotowych do druku czy do publikacji, bez dokładnego czytania. Zakres prac obejmuje: weryfikację błędów składu; sprawdzenie, czy w spisie treści są właściwe tytuły i numery stron; sprawdzenie poprawności pagin.
4. Co to jest tryb śledzenia zmian?
Tryb śledzenia zmian pozwala na rejestrowanie poprawek dokonywanych w dokumencie tekstowym, np. w programie Microsoft Word. Każda wprowadzona zmiana – dodawanie, usuwanie lub modyfikowanie tekstu – zostaje oznaczona na czerwono wraz z informacją, kto i kiedy dokonał zmiany. Dzięki niemu autor może łatwo zidentyfikować i zaakceptować (bądź odrzucić) poprawki naniesione przez korektora.
5. Jakich programów używa się do korekty tekstu?
Redakcja tekstu odbywa się głównie w programach Microsoft Word, Libre Office, Dokumenty Google. Natomiast korektę przeprowadza się w programie Adobe Acrobat Reader.
6. Jaka jest cena korekty tekstu?
Cena korekty tekstu zależy od wielu czynników: długości tekstu, rodzaju tekstu, terminu realizacji oraz ilości pracy wymaganej do wykonania korekty. Szczegółową wycenę najczęściej określa się na podstawie próbki przesłanego tekstu. Orientacyjne ceny znajdują się w zakładce cennik.
7. Jakie informacje należy zawrzeć w e-mailu z zapytaniem o współpracę?
E-mail z zapytaniem o współpracę powinien zawierać informacje o:
- liczbie znaków ze spacjami (można ją sprawdzić w Wordzie: zakładka Recenzja → Sprawdzanie → Statystyka wyrazów);
- rodzaju publikacji (książka, artykuł na stronę internetową, plakat, ulotka);
- formie publikacji (publikacja tekstu w internecie, druk po profesjonalnym składzie, druk bezpośrednio z Worda);
- oczekiwanym terminie realizacji.
Proszę również o przesłanie próbki tekstu (ok. 3000–4000 ZZS).
8. Czy mogę przesłać próbkę tekstu?
Tak, przesłanie próbki tekstu do korekty jest wskazane. Próbka powinna wynosić około dwóch znormalizowanych stron tekstu (ok. 3000–4000 ZZS).
9. Co oznacza skrót ZZS?
Skrót ZZS oznacza liczbę znaków ze spacjami.
Liczbę ZZS można sprawdzić w Wordzie: zakładka Recenzja → Sprawdzanie → Statystyka wyrazów.
10. Gdzie znajdę informację o liczbie ZZS?
Liczbę ZZS można sprawdzić w programie Microsoft Word: zakładka Recenzja → Sprawdzanie → Statystyka wyrazów.
11. Dlaczego liczbę znaków podaje się razem ze spacjami?
W liczbie ZZS uwzględnia się spacje, ponieważ korektorzy również je „czytają”. Do naszych zadań należy m.in. likwidacja podwójnych spacji oraz wstawienie tych brakujących.
12. Jaka jest różnica między znormalizowaną stroną a arkuszem wydawniczym?
Zarówno znormalizowana strona tekstu, jak i arkusz wydawniczy to jednostki miary objętości tekstu. Strona to 1800 ZZS, a arkusz – 40 000 ZZS. Na ich podstawie szacuje się długość tekstu, ponieważ inne parametry nie są miarodajne: czcionki mogą mieć różne fonty i wielkości, a pliki – różne ustawienia szerokości interlinii czy odstępów między akapitami.
Jeśli brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie, skontaktuj się ze mną!
E-mail: ilona@drobnakorekta.pl
Zajrzyj również do moich pozostałych miejsc w sieci.
Będzie mi bardzo miło!