MDJO

Dzisiaj, 21 lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii i znaczeniu tego święta. Zapraszam!

INFORMACJE I CIEKAWOSTKI

  1. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (ang. International Mother Language Day) ma na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
  2. Dzień ten został ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło 21 lutego 1952 roku w Dhace (obecnie stolica Bangladeszu).
    Na uniwersytecie w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, którzy domagali się przyznania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego w ówczesnym państwie Pakistan.
    Dzisiaj obchodzone jest również święto narodowe w Bangladeszu.
  3. Na ustanowienie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wpływ mieli m.in. mieszkający w kanadyjskim Vancouver Bengalczycy Rafiqul Islam i Abdus Salam, którzy napisali list do sekretarza ONZ-etu Kofiego Annana z prośbą o podjęcie kroków na rzecz ratowania języków świata przed wyginięciem.
  4. Każdego roku obowiązuje inny temat przewodni: „W galaktyce języków każde słowo jest gwiazdą”, „Braille i języki migowe”, „Języki i cyberprzestrzeń”, „Książki do nauki języka ojczystego”, „Ku zrównoważonej przyszłości poprzez wielojęzyczną edukację”, „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji”.
    Tegoroczne hasło brzmi: „Edukacja wielojęzyczna – filar uczenia się i uczenia się międzypokoleniowego”.
  5. W Polsce Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od 2005 roku.
  6. Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na zachowanie różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo.
    Od 1950 roku zanikło 250 z 6 tysięcy języków świata.
    Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych.
  7. Szacuje się, że na całym świecie 40% populacji nie ma dostępu do edukacji w swoim rodzimym języku.
  8. W 1996 roku został opracowany Atlas Języków Zagrożonych.
    Znalazło się w nim aż dziewięć języków z naszego kraju: kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, jidysz oraz wilamowski.
    Cały czas trwa walka o zachowanie ostatniego z nich, którym posługują się już tylko nieliczni starsi mieszkańcy Wilamowic.
  9. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest też narzędziem do budowania wzajemnej tolerancji i zrozumienia między ludźmi.

Sprawdź również, jak zapisywać nazwy świąt, zwyczajów i obrzędów.

Natomiast jeśli chcesz, żebym to ja zaopiekowała się Twoim tekstem, napisz do mnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również Ci się spodoba:

pl_PLPolish