Dzisiaj, 21 lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii i znaczeniu tego święta. Zapraszam!
INFORMACJE I CIEKAWOSTKI
- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (ang. International Mother Language Day) ma na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
- Dzień ten został ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło 21 lutego 1952 roku w Dhace (obecnie stolica Bangladeszu).
Na uniwersytecie w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, którzy domagali się przyznania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego w ówczesnym państwie Pakistan.
Dzisiaj obchodzone jest również święto narodowe w Bangladeszu. - Na ustanowienie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wpływ mieli m.in. mieszkający w kanadyjskim Vancouver Bengalczycy Rafiqul Islam i Abdus Salam, którzy napisali list do sekretarza ONZ-etu Kofiego Annana z prośbą o podjęcie kroków na rzecz ratowania języków świata przed wyginięciem.
- Każdego roku obowiązuje inny temat przewodni: „W galaktyce języków każde słowo jest gwiazdą”, „Braille i języki migowe”, „Języki i cyberprzestrzeń”, „Książki do nauki języka ojczystego”, „Ku zrównoważonej przyszłości poprzez wielojęzyczną edukację”, „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji”.
Tegoroczne hasło brzmi: „Edukacja wielojęzyczna – filar uczenia się i uczenia się międzypokoleniowego”. - W Polsce Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od 2005 roku.
- Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na zachowanie różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo.
Od 1950 roku zanikło 250 z 6 tysięcy języków świata.
Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych. - Szacuje się, że na całym świecie 40% populacji nie ma dostępu do edukacji w swoim rodzimym języku.
- W 1996 roku został opracowany Atlas Języków Zagrożonych.
Znalazło się w nim aż dziewięć języków z naszego kraju: kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, jidysz oraz wilamowski.
Cały czas trwa walka o zachowanie ostatniego z nich, którym posługują się już tylko nieliczni starsi mieszkańcy Wilamowic. - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest też narzędziem do budowania wzajemnej tolerancji i zrozumienia między ludźmi.
Sprawdź również, jak zapisywać nazwy świąt, zwyczajów i obrzędów.
Natomiast jeśli chcesz, żebym to ja zaopiekowała się Twoim tekstem, napisz do mnie!