Korekta tekstu to proces, który jest często albo całkowicie pomijany, albo zaniedbywany przez wielu piszących. Uważa się, że wystarczy napisać tekst, przeczytać go raz lub dwa razy, poprawić ewentualne literówki i opublikować.
Nic bardziej mylnego! Znajomość języka polskiego i porozumiewanie się nim na co dzień nie jest równoznaczne z umiejętnością bezbłędnego pisania.
Każdy tekst powinien zostać oddany pod opiekę korektora!
KOREKTA JAKO NIEODZOWNY ELEMENT PROCESU PISANIA
Dlaczego korekta tekstu jest nieodzownym elementem procesu pisania i dlaczego nie warto z niej rezygnować?
Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości!
POPRAWNOŚĆ JĘZYKOWA
Poprawność językowa to jedna z podstawowych cech profesjonalnego tekstu.
Niezależnie od tego, czy piszemy artykuł naukowy, raport biznesowy czy też post na media społecznościowe, warto, żeby nasz przekaz był poprawny pod względem interpunkcyjnym, ortograficznym oraz składniowym. Błędy językowe mogą utrudniać zrozumienie treści, a tym samym obniżać wiarygodność i profesjonalizm autora.
PRZYKŁAD: Rekiny jedzą dzieci.
Czy w tym zdaniu chodzi o to, że rekiny jedzą dzieci, czy może – dzieci jedzą rekiny? Z językowego punktu widzenia – obie wersje są poprawne (z merytorycznego również – mięso z rekina bez problemu kupimy nawet w Polsce)! I rekin, i dzieci mogą sprawować w tym zdaniu funkcję zarówno podmiotu (wykonawcę czynności), jak i dopełnienia (określenia czasownika) – jest to przykład dopełnienia w bierniku równego mianownikowi.
Zdanie tego typu warto przeredagować, np. na stronę bierną: Dzieci są zjadane przez rekiny. Lub doprecyzować: Dzieci jedzą mięso z rekina.
Warto skorzystać z usług korektora – dzięki niemu tekst zyska na klarowności przekazu i będzie przyjemny w odbiorze.
SPÓJNOŚĆ I LOGICZNOŚĆ TEKSTU
Ważne jest, aby tekst był spójny, uporządkowany i nie zawierał błędów logicznych.
Często zdarza się, że w trakcie pisania fabuła ulega zmianie, pojawiają się nowe pomysły, wprowadza się nowe wątki, co może prowadzić np. do powstania niespójności, a tym samym – tekst stanie się dla czytelnika trudny w odbiorze, a nawet niezrozumiały.
PRZYKŁAD:
Rozdział 3: Tomasz, po tym jak zaczął mieć kłopoty z prawem, unika kontaktów ze znajomymi.
Rozdział 1: Tomasz powiedział Ani, że Karol, ich wspólny znajomy, ma kłopoty z prawem.
Korektor powinien dostrzec tę niespójność. Być może zostały tylko pomylone imiona, a być może w trakcie pisania została zmieniona biografia bohaterów i należy zweryfikować wszystkie wątki ich dotyczące.
Warto skorzystać z usług korektora – dzięki niemu tekst będzie klarowny i pozbawiony błędów logicznych.
POPRAWNOŚĆ MERYTORYCZNA
W wielu przypadkach precyzja i dokładność w tekście są nieodzowne.
Zwłaszcza w dziedzinach takich jak: nauka, medycyna, prawo, precyzyjne i dokładne sformułowania są kluczowe dla zrozumienia przekazu. Błędy w tłumaczeniach terminów fachowych, nieścisłe sformułowania czy potencjalne fałszywe informacje mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
PRZYKŁAD: Odległość między Krakowem a Wrocławiem wynosi ok. 370 km.
Błąd! – ok. 270 km!
Redaktor weryfikuje użyte źródła oraz sprawdza poprawność zawartych w pracy faktów, dat, cytatów, w które podczas pisania mogą całkowicie bezwiednie wkraść się błędy, wynikające z chociażby zmęczenia. Błędy merytoryczne mogą wpłynąć negatywne na wiarygodność autora i treści, które przedstawia.
Warto skorzystać z usług korektora – dzięki niemu tekst będzie wolny od błędów merytorycznych, czyli wiarygodny.
DOSTOSOWANY DO POTRZEB
Korekta tekstu pozwala na usunięcie z publikacji wszelkich nieodpowiednich słów czy wyrażeń. Czasem autorzy używają zwrotów, które mogą być obraźliwe, nieodpowiednie w danym kontekście lub niezgodne z zasadami komunikacji biznesowej czy etyki, a czasami po prostu nie wnoszą żadnej wartości do tekstu.
PRZYKŁAD:
Artykuł naukowy: To jest megaodkrycie, które przyczyni się do poprawy życia wielu obywateli krajów Ameryki Południowej.
Lepiej: To jest znaczące odkrycie, które przyczyni się do poprawy życia wielu obywateli krajów Ameryki Południowej.
Fraza megaodkrycie będzie odpowiednia w przypadku luźnych treści, a nie artykułu naukowego. Redaktor spostrzeże niepasujące fragmenty i dostosuje je do rodzaju tekstu i odbiorcy.
Warto skorzystać z usług korektora – dzięki niemu tekst będzie pozbawiony błędów stylistycznych.
CZY KOREKTA TEKSTU JEST POTRZEBNA?
Odpowiedź jest jednoznaczna – TAK!
Korekta tekstu pozwala wyeliminować wszelakie błędy: językowe, stylistyczne, merytoryczne. Tekst po korekcie wygląda o wiele bardziej profesjonalnie, a to, jakie treści publikujesz, ma ogromny wpływ na to, jak będzie postrzegana Twoja osoba czy Twoja firma.
Jeśli chcesz, żebym to ja zaopiekowała się Twoim tekstem, napisz do mnie!
Przeczytaj również o różnicach między korektą, redakcją i rewizją.
A jeśli interesują Cię ciekawostki językowe, to zobacz artykuł na temat 10 błędów językowych, o których istnieniu nie masz pojęcia. Oraz odwiedź mój instagramowy profil @drobnakorekta.