korekta

Zakładam, trochę na wyrost, że skoro odwiedzasz tę stronę, to tworzysz teksty. Być może planujesz wydać powieść lub e-book, a być może jesteś w trakcie tworzenia strony internetowej bądź chcesz zareklamować usługi swojej firmy i zastanawiasz się, czy Twoim tekstom potrzebna jest korekta. A może jeszcze coś innego?

CZYM SIĘ RÓŻNI REDAKCJA OD KOREKTY?

Czym się różni redakcja od korekty? Co to jest rewizja? I jaki wpływ te procesy mają na tekst? Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości!

A jeśli po prostu interesuje Cię proces wydawniczy lub jesteś tutaj przypadkiem, również się rozgość! Mam nadzieję, że znajdziesz treści, które Cię zaciekawią.

Redakcja i korekta to dwa kluczowe etapy w procesie tworzenia tekstu.

CZYM JEST REDAKCJA?

Redakcja to pierwsze (po autorze) czytanie tekstu i obejmuje szerszy zakres działań niż korekta. W ramach redakcji dokonywane są zmiany zarówno w strukturze, jak i treści tekstu.

Redaktor może dodawać nowe treści, usuwać błędne informacje lub uzupełniać brakujące. Redaktor przeprowadza analizę tekstu, wskazuje jego mocne i słabe strony, logicznie porządkuje argumenty.

Zakres prac:

  • opracowanie tekstu pod względem merytorycznym (wykrycie nieścisłości i błędów logicznych);
  • uporządkowanie struktury tekstu (dodanie nagłówków i wydzielenie akapitów, wstawienie wypunktowań, sporządzenie przypisów);
  • weryfikacja: pojęć, nazw, nazwisk, faktów i dat;
  • poprawa błędów językowych: interpunkcyjnych, ortograficznych, leksykalnych, stylistycznych;
  • sprawdzenie poprawności linków (w przypadku treści internetowych).

CZYM WIĘC JEST KOREKTA?

Korekta to drugie (i każde kolejne) czytanie tekstu. W teorii korektor nie wprowadza zmian w strukturze lub treści tekstu, skupia się jedynie na poprawie błędów językowych.

Zakres prac:

  • poprawa ostatnich błędów językowych: interpunkcyjnych, ortograficznych, leksykalnych, stylistycznych;
  • sprawdzenie spójności tekstu (czy daty, cytaty, przypisy są zapisane w ten sam sposób);
  • sprawdzenie poprawności numeracji przypisów, tabel i ilustracji;
  • zwrócenie uwagi na błędy składu: sieroty, szewce, bękarty i wdowy;
  • ujednolicenie formatowania i przygotowanie treści do składu.

REDAKCJA I KOREKTA ­­­– JAKIE MAJĄ ZNACZENIE DLA TEKSTU?

Pojęcia redakcji i korekty często są używane zamiennie, co z jednej strony może prowadzić do nieporozumień na linii autor-korektor, a z drugiej strony ­­­– może Cię zaskoczę – nie ma to większego znaczenia.

W teorii: korektor powinien być precyzyjny i dokładny w wyłapywaniu błędów językowych, podczas gdy redaktor powinien być bardziej wszechstronny i elastyczny w ocenie tekstu jako całości.

W praktyce: redaktor skupia się na warstwie merytorycznej, ale zwraca też uwagę na błędy językowe, a korektor, gdy w trakcie swojej pracy zauważy błędy logiczne, wskaże je do poprawy.

W rzeczywistości praca redaktora i korektora niewiele się różnią. Wszystkim nam zależy na jak najlepszej jakości Twojego tekstu!

NAJWAŻNIEJSZA JEST KOMUNIKACJA!

Komunikacja na linii autor-redaktor/korektor jest najważniejszym elementem procesu tworzenia tekstu.

Autor i redaktor/korektor między sobą ustalają oczekiwania wobec procesu redakcji i korekty tekstu. Autor powinien wyraźnie określić, czego oczekuje od redaktora/korektora, czyli np. poprawienia błędów ortograficznych, gramatycznych czy stylistycznych. Redaktor/korektor z kolei powinien wyjaśnić, jakie zmiany zamierza wprowadzić i dlaczego.

Klarowna komunikacja od samego początku pozwoli uniknąć nieporozumień w dalszej pracy, niezależnie od stosowanej terminologii.

A CÓŻ TO TAKIEGO TA REWIZJA?

Rewizja to końcowa korekta tekstów już po składzie, które są gotowe do druku lub do publikacji (w zależności od rodzaju tekstu), bez dokładnego czytania.

Zakres prac:

  • weryfikacja błędów składu;
  • sprawdzenie, czy tytuły i numery stron w spisie treści zgadzają się z tymi w tekście;
  • weryfikacja poprawności pagin.

Podobnie jak w przypadku korekty i redakcji celem rewizji jest poprawienie jakości tekstu.

CZY TO DALEJ BĘDZIE MÓJ TEKST?

Z pewnością masz teraz wątpliwości, czy Twój tekst po tylu poprawkach dalej będzie Twoim tekstem.

Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK!

Tekst po korekcie pozostanie Twoim tekstem. Korekta jest procesem mającym na celu poprawę błędów czy nieścisłości, jednak nie zmienia ona ogólnego przekazu i nie ingeruje w styl autora. Korekta ma na celu tylko poprawę jakości tekstu.

CZY KOREKTĘ I REDAKCJĘ MOŻE WYKONYWAĆ JEDNA OSOBA?

Teraz pewnie się zastanawiasz, czy redakcję, korektę i rewizję może wykonywać jedna osoba czy powinno się je zlecić dwóm, a może nawet trzem różnym redaktorom czy korektorom.

Odpowiedź brzmi, jak to często w korekcie (ale i w życiu!) bywa: to zależy!

W przypadku krótkich tekstów – takich jak artykuły blogowe, posty na social media, materiały reklamowe – jedna osoba może wykonać redakcję, korektę i rewizję.

Natomiast w przypadku dłuższych publikacji, np. powieści czy e-booków, zaleca się nie tyle oddzielenie od siebie tych ról, ile przeczytanie i sprawdzenie tekstu przynajmniej przez dwie różne osoby.

Każdy redaktor czy korektor stara się wykonać swoją pracę najstaranniej, jak tylko potrafi, ale w przypadku czasami nawet kilkusetstronicowych tekstów może mu coś umknąć i warto, żeby na tekst spojrzała druga osoba.

CO WYBRAĆ: KOREKTĘ, REDAKCJĘ CZY REWIZJĘ?

Na koniec spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, co wybrać: korektę, redakcję czy rewizję?

W idealnym świecie: wszystkie trzy.

Niestety nie żyjemy w idealnym świecie, a to, na co się zdecydujemy, zależy od wielu czynników, tych technicznych (np. rodzaj tekstu), czy indywidualnych (np. zasoby finansowe).

Istotne jest natomiast, aby zatroszczyć się o jakość tekstu przed jego publikacją, tak żeby był czytelny, zrozumiały i po prostu przyjemny w odbiorze.

Jeśli chcesz, żebym to ja zaopiekowała się Twoim tekstem, napisz do mnie!

Przeczytaj również, dlaczego korekta tekstów jest potrzebna.

A jeśli interesują Cię ciekawostki językowe, to zobacz artykuł na temat 10 błędów językowych, o których istnieniu nie masz pojęcia. Oraz odwiedź mój instagramowy profil @drobnakorekta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również Ci się spodoba:

pl_PLPolish